
Śmierć to jeden z tematów stale obecnych w naszej kulturze. Silnie stabuizowana, własna śmierć nie jest przyjemnym przedmiotem porannej rozmowy przy kawie. Współczesna kultura unika poruszania tematów związanych ze śmiercią – wyjątkiem są wielkie religie, które łączą zwykle tematykę funeralną z życiem pośmiertnym. Zamieszczone niżej porady dotyczą raczej działań, które możemy podjąć sami.
- Powiadom o swoich najważniejszych decyzjach rodzinę i osoby najbliższe. Na sporządzenie testamentu nie trzeba czekać, aż do śmierci. Wiele osób robi to nawet nie będąc terminalnie chorymi. Warto rozmawiać z osobami z najbliższego otoczenia o tym, co stanie się już „po”. Jasne postawienie sprawy umożliwi łatwiejsze rozwiązanie wielu sytuacji mających miejsce już po śmierci.
- Zaplanuj swój własny pogrzeb. Zaplanowanie przebiegu własnej uroczystości pogrzebowej może pomóc realizacji pragnienia każdego umierającego, by jak najdłużej pozostać w pamięci ludzi.
- Pozwól sobie przeżywać smutek. Gdy człowiek dowiaduje się o tym, że jest terminalnie chory zupełnie naturalną reakcją jest przeżywanie smutku. Psychologiczne mechanizmy obronne takie, jak zaprzeczenie, wyparcie, czy acting out mogą ranić uczucia osób najbliższych.
- Dokonaj przeglądu swojego życia. Jednym z działań najczęściej podejmowanych przez osoby w podeszłym wieku jest powracanie myślami do przeszłości. O ile rozpamiętywanie może być czasami irytujące dla otoczenia, spełnia ono jednak ważną rolę w życiu starszego człowieka. Pozwala na podsumowanie tego, co udało się osiągnąć i zdanie sobie sprawy z tego, co się straciło. Ze względu na psychologiczną wartość tego typu podsumowań, odgrywają one niezwykle istotną rolę w czasie przygotowywania się do śmierci.
- Zapoznaj się z symptomami związanymi ze zbliżającym się końcem życia. Czy wiedziałeś, że nawet 70% osób doświadcza problemów z oddychaniem tuż przed swoją śmiercią? Wiedząc, z jakimi objawami mamy do czynienia, możemy znacznie lepiej przygotować się do nadchodzącego końca. Większość symptomów można łagodzić środkami powszechnie dostępnymi w aptekach, stąd taka wiedza może okazać się przydatna.
- Dowiedz się więcej na temat samego procesu umierania. Nie wszyscy wiedzą, że umieranie przebiega w kilku fazach. Pierwsze objawy (odsunięcie się od osób bliskich) mogą pojawić się na kilka tygodni przed datą śmierci. Osoby pracujące w opiece paliatywnej dobrze znają ten proces – o ile życie różnych osób różni się diametralnie, o tyle śmierć przebiega zwykle według podobnego scenariusza.