Porady dla osób opiekujących się osobami starszymi

Osoby starsze znacznie ciężej przechodzą wszelkiego rodzaju infekcje. Stąd niezwykle istotny jest odpowiedni nadzór. Możesz uchronić osoby bliskie stosując się do podanych niżej porad.

 1. Myj ręce dokładnie i często

  To najprostszy, choć często lekceważony sposób na zachowanie odpowiedniego poziomu higieny. Dokładne mycie rąk powinno obejmować także usuwanie brudu spod paznokci i przemywanie nadgarstków. Powinieneś myć ręce zawsze przed i po kontakcie z osobą chorą, jej bielizną, pieluchami, czy jedzeniem. Pamiętaj, że robisz to nie tylko dla swojego dobra, ale także dla dobra leżącej przed tobą chorej osoby. Ręce to najlepszy środek transportu dla wszelkiego rodzaju zarazków i bakterii.

 2. Noś rękawice, gdy masz kontakt z „zakażonymi” przedmiotami

  Podobnie jak mycie rąk, noszenie rękawiczek medycznych chroni zdrowie twoje i osoby chorej. Po czyszczeniu, wymianie pieluch, czy przemywaniu natychmiast wyrzucaj rękawice do kosza. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której używasz tych samych rękawiczek do zmiany pieluch i wycierania czoła.

 3. Czyść wszelkiego rodzaju plamy za pomocą mydła i środków dezynfekujących

  Wszelkiego rodzaju wydzieliny cielesne znajdujące się na ubraniach, czy prześcieradłach powinny być usuwane za pomocą gorącej wody, mydła i wybielacza. Jeżeli możesz używaj papierowych ręczników. Piorąc, wyodrębnij rzeczy, które miały kontakt z osobami chorymi.

 4. Usuwaj igły do specjalnego pojemnika

  Jeżeli podajesz leki za pomocą strzykawki, upewnij się, że właściwie ją utylizujesz. W aptekach dostępne są specjalne pojemniki używane do usuwania zużytych igieł. Dzięki nim unikniesz przypadkowego ukłucia i użycia igły ponownie. Uchroni to ciebie przed wieloma potencjalnie groźnymi infekcjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *